
Najwyższy poziom czystości
Nieskazitelna czystość naszego domu to priorytet większości z nas, niestety pomimo codziennego sprzątania, niektóre czynności musimy wykonywać cały czas. Tak jest również w przypadku sprzątania podłóg, można mieć wrażenie, że już chwilę po dokładnym sprzątaniu śmieci w magiczny sposób znów się pojawiają a nasza podłoga wygląda tak samo. Najlepszym pomocnikiem w walce z brudną podłogą jest oczywiście odkurzacz. Przy wyborze idealnego odkurzacza większość z nas zwraca uwagę głównie na wygląd, dopasowanie kolorystyczne urządzenia do naszego wnętrza, oraz cenę. Mało kto zwraca uwagę na filtr, który jest jak płuca naszego odkurzacza. Pozwala mu dobrze pracować, zbiera wiele zabrudzeń, takich jak kurz, komórki bakterii, pierwotniaków, grzybów, a także wirusy. Chroni silnik przed uszkodzeniami, przez co wydłuża żywotność naszego odkurzacza.
Filtry wlotowe i wylotowe
- Filtr wlotowy: umieszczony przed silnikiem chroni go przed pyłami I zanieczyszczeniami z zasysanego powietrza. Jeśli odkurzacz zaczyna słabiej pracować, a silnik szybciej się przegrzewa, może to oznaczać, że filtr wlotowy zapchał się.
- Filtr wylotowy: Filtr wylotowy zapobiega przed wydostaniem się zanieczyszczeń na zewnątrz odkurzacza. Może być to szczególnie przydatne jeśli w naszym domu zamieszkują alergicy.
Oba typy filtrów występują w różnej postaci min. filtry wodne, piankowe, tekstylne, papierowe, gąbkowe czy HEPA
Filtry różnią się zastosowaniem, tworzywem z którego zostały wykonane, jakością I warstwami. Niektóre dodatkowo pokryte są specjalnymi substancjami wspomagającymi filtrację.
Filtry Gąbkowe/Piankowe
Filtry opracowany z myślą o osobach zmagających się z różnymi alergiami I nie tylko. Najczęściej stosowane w odkurzaczach wodnych. Ciecz skutecznie zatrzymuje kurz i pyłki, a także pochłania roztocza i zarodniki grzybów. Najczęściej są zmywalne – czyli wielokrotnego użytku po uprzednim wypłukaniu i wysuszeniu filtra.
Odkurzacze wodne – to w nich właśnie znajdują się filtry wodne - są nieco droższe, jednak adekwatne do możliwości urządzenia. Pozwalają zadbać nam o czystość domu I nasze zdrowie. Nawilża powietrze, dezynfekuje, a nawet usuwa dym tytoniowy z otoczenia Poziom zużycia energii w przypadku odkurzacza wodnego jest dużo niższa, ponieważ pracuje on przy stałej mocy ssania. Kolejną zaletą odkurzaczy wodnych jest funkcja prania, pozwala ona na dogłębne I bardzo dokładne oczyszczanie naszych dywanów I wykładzin.
Filtry papierowe I tekstylne
Najpopularniejszym rodzajem odkurzaczy są modele workowe I bezworkowe, wyposażone w filtry papierowe lub tekstylne. Na rynku możemy znaleźć wiele rodzajów filtrów tworzonych z myślą o różnych modelach odkurzaczy. Ogromną zaletą tych filtrów jest cena, możemy znaleźć filtry w cenie przystępnej na każdą kieszeń.
Czas przydatności tych filtrów jest bardzo zróżnicowany, zależy od rodzaju filtra, producenta, częstotliwości odkurzania I wielu innych czynników.
Filtry HEPA
Filtry HEPA (a dokładniej High Efficiency Particulate Air Filter) to powszechne filtry, które możemy znaleźć nie tylko w odkurzaczach, ale również w urządzeniach takich jak: oczyszczacze powietrza (gdzie stanowią najważniejszy element), klimatyzatorach czy suszarkach do rąk.
Wykonane są ze spiekanego szkła, które nie przepuszcza cząsteczek większych niż 0,3 µm a następnie w celu większej skuteczności dodatkowo zawijane są w harmonijkę. Dzięki czemu wyłapują zanieczyszczenia na poziomie od 95 do 99,95%.. Filtr HEPA zatrzymuje większość zanieczyszczeń mechanicznych, komórek bakterii, grzybów czy wirusów. HEPA jest zdecydowanie dokładniejszy i bardziej skuteczny niż tradycyjne papierowe czy gąbkowe filtry. Właśnie dlatego odkurzacze z tego rodzaju filtrem polecane są szczególnie alergikom, osobom starszym oraz młodym rodzicom, zatroskanym o jakość powietrza, którym oddychają ich pociechy.
Zużycie filtra do odkurzacza
Każdy filtr do odkurzacza ma określoną żywotność I po pewnym czasie zwyczajnie ulega zużyciu. W zależności od częstotliwości odkurzania, poziomu zabrudzenia podłogi czy stosowania filtra zgodnie z zaleceniami producenta, nasz filtr w końcu się zużyje. W przypadku odkurzaczy domowych, czyli najczęściej przez nas używanych, filtr niezależnie od tego jak często odkurzamy należy wymieć po około roku. Miejmy na uwadze, że przez odkurzacz oprócz kurzu, pyłu i innych śmieci przechodzą również unoszące się w powietrzu bakterie, wirusy i roztocza, które nie są widoczne dla nas gołym okiem a które mają bezpośredni wpływ na zdrowie nasze i naszych bliskich.